Czy wiesz, że prokrastynacja nie zawsze jest tylko zwykłym odkładaniem zadania na później? Odwlekanie czegoś, co powinno być zrobione, opóźnianie, przekładanie realizacji zamierzonych działań, zabiera czas i energię, nic nie wnosząc w zamian. Mimo świadomości, że zwlekanie pogarsza sytuację, zdarza się, że z jakiegoś powodu nie możemy ruszyć z miejsca. A często nawet gorzej – unikamy nawet konfrontacji z problemem. Dlaczego?
Prokrastynacja nie zawsze jest tylko zwykłym odkładaniem zadania na później. Nierzadko jest to strach przed działaniem, unikanie podejmowania decyzji, ucieczka przed odpowiedzialnością, ochrona własnej samooceny, lęk przed wygórowanymi wymaganiami jakie sobie stawiamy, wewnętrzne poczucie, że dany cel nie jest nasz. Czasami prokrastynacja jest skutkiem przemęczenia, zaburzeń lękowych lub. depresji. Grupą ryzyka są także osoby z ADHD oraz perfekcjoniści. Będą odwlekać, poprawiać, przygotowywać, czekać na dobry moment… Negatywne przekonania na temat siebie osób z niepewną samooceną również skutecznie blokują działanie. Powodem prokrastynacji może też być chęć sprzeciwienia się innym lub brak asertywności – ktoś czegoś oczekuje, mówimy „dobrze”, ale nie mając ochoty podjąć danego działania - zwlekamy.
Mechanizm prokrastynacji polega na tym, że dzięki odłożeniu działania na później, początkowo następuje poprawa samopoczucia.
Pojawia się ulga, radość, że nie trzeba podejmować niechcianych czynności, że można zaangażować się w coś prostszego, przyjemniejszego, z bardziej zauważalną nagrodą, odpocząć. Łudzimy się, że jutro będzie lepiej.
Jednak świadomość, że problem nie znika, wywołuje stres, stany lękowe, nerwowość związaną z poczuciem upływającego czasu.
Im mniejsze wydają nam się szanse na sukces, tym bardziej zwlekamy. Im bardziej nie chcemy realizować lub boimy się danego zadania, tym mocniej przekonujemy siebie, że to nie jest dobry moment na zaangażowanie się. Chroniąc swoją samoocenę, szukamy wymówek, które mogłyby wytłumaczyć niepowodzenie – to zadanie nie miało sensu, okoliczności zewnętrzne były niesprzyjające, nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, itd.
Na początek warto przemyśleć zadanie. Czy to nasz cel, czy kogoś innego? Dlaczego chcieliśmy się podjąć tego zadania? Jeśli nasz, i jeśli uznamy, że chcemy i powinniśmy go zrealizować (np. napisać pracę dyplomową, przeprowadzić ważną rozmowę, wziąć się za pracę w pracy ;-) albo wysłać kilka CV gdy szukamy nowej pracy), to aby uniknąć stresu związanego z odkładaniem zadania na później, możemy wypróbować kilka prostych rozwiązań:
1. Poznaj swoją prokrastynację – spróbuj zrozumieć dlaczego zwlekasz, jak odkładanie wpływa na twoje życie, jakie nawyki je powodują.
2. Zaplanuj czas na realizację - jeśli nauczysz się zarządzać swoim czasem, podniesie się terminowość realizacji twoich zadań.
3. Otaczaj się zmotywowanymi ludźmi – sprzyjające środowisko osób pozytywnie nastawionych do pracy pozwoli ci skupić się na zadaniu.
4. Bądź realistą – stawiaj sobie osiągalne cele - zaczynaj od prostszych zadań, pogódź się z tym, że na efekty wymagających trzeba poczekać.
5. Podziel trudne zadanie na mniejsze kawałki – pracując nad tym, co wydaje się możliwe do zrealizowania, zmniejszasz ryzyko prokrastynacji.
6. Zmień perspektywę – zamiast „muszę” pomyśl dlaczego „chcesz” zrealizować to zadanie. Jeśli dostrzeżesz w projekcie swój osobisty cel, łatwiej ci będzie zrealizować zadanie.
7. Uwierz w siebie – jeśli coś ci się nie udaje, samodzielnie szukaj rozwiązań, dzięki czemu poznasz siebie od strony proaktywnej.
8. Poznaj siebie – swoje nawyki, upodobania, temperament, potrzeby. Znając siebie, łatwiej poznasz, które zadanie jest dla ciebie dobre i jaki sposób pracy przybliży cię do sukcesu.
9. Naucz się akceptacji – zrezygnuj z myślenia 0:1, nie bądź dla siebie surowym krytykiem, nie daj się sparaliżować wizji niepowodzenia.
10. Pomyśl, jaką będziesz miał przyjemność, gdy twoja głowa będzie wolna od myślenia o tym zadaniu – celebruj sukcesy!
A jeżeli powyższe podpowiedzi nie przyniosą zadowalających rezultatów?
11. Wtedy przyjdź na konsultację - razem przyjrzymy się Twojemu zwlekaniu i ruszymy z miejsca.
Zapraszam :)
Kontakt
Warszawa, Al. Wyzwolenia 18 lok.15 (6 piętro)
(Plac Zbawiciela, klatka pod szyldem Klucze, 6 piętro)
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.